Õhkoojuspump – mugav lahendus kodusooja saamiseks

Home » Kütmine » Õhkoojuspump – mugav lahendus kodusooja saamiseks

Välisõhk, mis meile tihti tundub külmana, sisaldab tegelikult päris palju soojusenergiat, mida on võimalik ära kasutada elamu kütmiseks. Isegi sellisel temperatuuril  nagu -20 ºC leidub välisõhus piisavalt kütmiseks vajalikku soojusenergiat. Kõlab uskumatult, kas pole? Samuti on võimalik kütmiseks kasutada ventilatsiooniõhus sisalduvat energiat ehk siis õhku, mis on majast väljumas ventilatsioonisüsteemi kaudu ning mis on soojenenud umbes temperatuurini 20 ºC ja selles peituvat soojusenergiat. Seepärast võib uuematel majadel kohata lahendust, kus soojuspump on integreeritud maja ventilatsioonisüsteemi.

Mugav ja säästlik

Üheks mugavaimaks ning ka keskkonnasäästlikumaks lahenduseks on kindlasti õhksoojuspumbaga küttesüsteemi paigaldamine. Võib juhtuda, et olete end leidnud mõttelt, et hetkel olemasolev maja või korteri küttesüsteem ei ole piisav ning ei taga mõnusat toatemperatuuri. Samas aga ei soovi te olemasolevat küttesüsteemi täielikult välja lõhkuda ning uut ehitada. Sellisel juhul tulevad appi mitmed erinevad küttesüsteemid, mis on mugavaks alternatiiviks päevinäinud  küttekehale ning mis on ka piisavalt mugavad, et nende kasutamisega igaüks hakkama saaks.

Õhk-õhk-soojuspumpa nimetatakse lühemalt ka lihtsalt õhksoojuspumbaks või õhusoojuspumbaks. Õhk-õhk-soojuspump ammutab vajaliku soojusenergia välisõhust ja annab selle edasi ruumis ringlevale õhule. Antud tüüpi soojuspumbad sobivad hästi enamikele väiksematele hoonetele (kuni 100 m²). Eriti sobiv on õhk-õhk-soojuspumbalahendus ühepereelamutele, väiksematele poodidele, kontoritele, garaažidele.

Tööpõhimõte

Õhk-õhk soojuspumba tööpõhimõte on sama, mis külmikul. Külmutuskapis juhitakse kapi sees olev soojus taga asuvate ribide kaudu ümbritsevasse õhku. Õhksoojuspump pumpab päikeseenergia poolt salvestunud soojust välisõhust ning juhib selle hoonesse. Õhksoojuspump koosneb ühest välismoodulist ja ühest või mitmest sisemoodulist. Soojuspumba välismoodul võtab soojusenergiat välisõhust ning transpordib selle hoones asuvasse sisemoodulisse, kus juhitakse ventilaatori abil soojus ruumiõhku. Õhksoojuspump töötab küll elektri pealt, kuid selle kasutegur on oluliselt suurem, kui elektriradiaatori oma, sest iga kulutatud kilovatt-tunni (kWh) juures toodab õhk-õhk soojuspump kuni 5,3 kWh soojusenergiat. Siiski peab arvestama sellega, et välistemperatuuri langedes langeb ka soojuspumba võimsus.

Paigaldamine

Õhksoojuspumba paigaldamiseks sobib maja välissein, kuid kõige paremaks paigalduskohaks on tegelikult maapind maja kõrval. Sinna paigaldatakse soojuspump spetsiaalse raami sisse. Selline paigaldusviis  ei lase tekkival vibratsioonil hoonesse edasi kanduda. Vibratsiooni suhtes kõige tundlikumad on puitseinad ja magamisruumide seinad. Kui aga mujale pole võimalik paigaldada, siis tuleb jälgida, et välisseadme tugihoidjatele oleks alla paigaldatud spetsiaalsed külmakindlad vibratsioonipuksid. Kindlasti ei soovitata õhksoojuspumpa paigaldada katusele.

Piirangud

Õhksoojuspumbaga ei ole võimalik kütta radiaatorite vett ega toota sooja tarbevett. Kui on soov saada küttesüsteemist ka sooja tarbevett ning ühendada süsteem radiaatoriga, siis peaks valima hoopis õhk-vesi tüüpi soojuspumba. See seade ammutab samuti soojusenergiat meid ümbritsevast välisõhust, kuid annab selle hoone vesiküttesüsteemile (näiteks radiaator– või põrandaküte) ning lisaks toodab ka sooja tarbevett. Lisaks kütmisele on võimalik seadmetega ka jahutada. Seega on õhk-vesi soojuspump oluliselt mitmekesisemate võimalustega, kui tavaline õhksoojuspump.  Samas, kui tarbevee kütmine ei ole oluline või majas ei ole põrandakütte- ega radiaatorite süsteemi, siis võib õhk-õhk soojuspump osustuda just sobivaimaks valikuks.

Comments are closed

Footer Column 1

This is a widgetised area. Fill it with content from the Widget Admin area.

Footer Column 2

This is a widgetised area. Fill it with content from the Widget Admin area.

Footer Column 3

This is a widgetised area. Fill it with content from the Widget Admin area.

Footer Column 4

This is a widgetised area. Fill it with content from the Widget Admin area.

A wordpress theme from BWThemes